Benliği Temizleme Yolu

Benliği Temizleme Yolu

 

Sahabeden Urve b. Zübeyr r.a. anlatıyor:

Ömer b. Hattab r.a.’ı omuzunda su kırbası taşırken gördüm, kendisine:

– Ey müminlerin emiri , bu size uygun değil, dedim. Bana:

– Yanıma dışarıdan elçiler geldi, sözlerimizi dinleyip itaat ettiklerini söylediler. O esnada nefsime biraz kendini beğenme ve büyüklenme duygusu geldi; onu bu şekilde kırmak istedim, dedi ve kırbayı götürüp Ensar’dan ihtiyar bir kadının kabına boşalttı.

YORUMLAR

  1. Ne kadar da guzel yazilmis bir yazicik. ama shimdi ben ne yapabilirim bu konuda????yani bendemi gidip kiminse neyinise tashimalimiyim, yoksa nasil islah olunurum???
    yardimci olurmusunuz lutfen…

    • Ayet-i kerimede yüce Rabbimiz “Muhakkak ki nefsini tezkiye eden, temzileyen (terbiye eden) felaha, kurtuluşa ermiştir.” (Şems 91/9) buyuruyor. Bu nedenle de nefislerimizi tezkiye etmemiz kibir, riya, haset gibi kötü ahlaklardan temzilememiz gerekir. Tezkiye, nefsin kötülüklerden arıtılması, yâni iman etmekle şirkten, takva ile günahlardan temizlenmesi ve salih amellerle de bu temizliğinin artırılmasıdır. Kötü huylardan temizlenip, güzel huylara sahip olmak Kurân ve sünnete uymakla, Peygamber (s.a.v) Efendimiz’in, ashabının ve onlara tabi olan ehl-i sünnet alimlerinin, kâmil mürşidlerin yolundan gitmekle mümkün olur inşallah. Sitemizdeki yazıları takip ederseniz ayrıca “Peygamber Sevgisi” isimli yazıyı okursanız istifade edeceğinizi umuyorum.

    • eğer nefsini ıslah etmek istiyorsan gerçek bir kamil mürşit kapısına git o sana yol gösterir

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir