Bir Evliya Bir Şahit

Bir Evliya Bir Şahit

Seyyid Abdülhakim Bilvânisî hazretleri (k.s), Şeyh Ahmed Haznevî hazretlerinin (k.s) yanında fıkıh ilminde icâzetini aldıktan sonra bir müddet daha tasavvufî terbiyeye devam etti. Henüz halife olmadığı o günlere ait bir anısını şöyle anlatıyor:

“Bir gün Şah-ı Hazne (Şeyh Ahmed Haznevî) bana,

– İbriği al ve benimle gel, dedi. Ben de denileni yaptım. O önde ben arkada ilerledik. Neredeyse etrafımızda hiç ev kalmamıştı. Bana,

– İbriği yere bırak, dedi. Bıraktım. Herhalde abdest alacak diye düşündüm. Birden her iki kolumu da sıkıca tutarak beni kucakladı ve şöyle dedi:

– Allah’a yemin et! Vallahi billahi de! Sana soracağım soruya doğru cevap vereceğine söz ver, dedi. Ben de ne soracaksa doğru söyleyeceğime dair yemin ettim. Bana şöyle dedi:

– Sen icâzetli bir âlimsin. Söyle bana, bende İslâm’a aykırı bir uygulama oldu mu? Benim, Allah’ın emirlerine aykırı bir iş yaptığım oldu mu? Bak yemin ettin, doğruyu söyle, dedi.

Onun bu sözleri üzerine gözlerimden yaşlar akmaya başladı. Ne diyebilirdim ki? Tekrar o,

– Yemin ettin, doğruyu söyle. Allah için benden gizleme, hak olarak ne biliyorsan onu söyle, dedi. Ben,

– Vallahi billahi senden Allah Teâlâ’nın emir ve yasaklarına muhalif hiçbir uygulama görmedim. İslâm’a ters bir işine hiç şahit olmadım, dedim.

Şah-ı Hazne (k.s) bu cevap üzerine beni serbest bıraktı.

O her işinde çok titizdi. Kendisini sık sık kontrol ederdi. Allah’ın emirlerine aykırı davranmamak için çok gayretliydi. O bu yüzden sürekli manen ilerliyordu. Müridleri arasından nice halifeler çıkarıyordu. Ümmetin hidayetine vesile oluyordu.”

 

Kaynak:(Altın Silsile, Semerkand Yayınları)


YORUMLAR

 1. Seyyid Abdülhakim Bilvânisî hazretleri (k.s), Şeyh Ahmed Haznevî hazretlerinin (k.s) hangi yillar arasinda yasamislar bu mubarekler ?

  • Şeyh Ahmed Haznevi (k.s) hazretleri 1886-1950 yılları arasında Suriye’de Seyyid Abdülhakim Bilvânisî hazretleri (k.s), 1902-1972 yılları arasında Türkiye’de yaşamış ve vefat etmiştir (Allah Teâlâ onlardan razı olsun).

 2. Amin! Tesekkur ederim

 3. Amin…

 4. Allah cc bizlere böyle bir ahlak nasip etsin…

 5. Allah cc.onların ve izinden giden sadat-ı kiram efendilerimizin şefaatinden mahrum etmesin bizleri insallah.
  Allah razıolsun.

 6. Böyle konuları yayınlarsanız memmun oluruz. teşekkür eder saygılarımı sunarım. BİRDE SİLSİLEYİ ALİYYE BÜYÜKLERİNİN HAYATLARINI YAINLARSANIZ MEMMUN OLURUZ.GERÇİ HER TARİKATTA SİLSİLEİ ALİYYE BÜYÜKLERİNİN SIRALAMASI DEĞİŞİK AMA YİNE ONLARIN HAYATLARINI OKUMAK BİZLERE İLHAM VERECEKTİR

 7. Allah Sadatlardan Ayırmasın.

 8. Cenabi Mevlam bizleri dogru yoldan ve sadatlarin Kapisindan ayirmasin

  Allah razi olsun

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir