İhlâslı Olacağım Derken…

İhlâslı Olacağım Derken…

Fakir bir genç vardı. Büyük sûfi Ebu Said Harraz k.s. hazretlerinin meclisinden ayrılmaz, onun isteklerini yerine getirmeye çalışır, fakirlere hizmet eder, koşturur dururdu.

Bir gün Ebu Said Harraz hazretleri işlerde ihlâstan bahsetti. Fakir genç bu sözlerin kendisine söylendiğini sandı, incindi, hizmeti terk etti. Gencin işleri bırakması Ebu Said Harraz hazretlerine dokundu, gence sordu:

– Ey oğul, kardeşlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için koşturuyordun, sonra bırakıverdin. Sebebi nedir?

Genç dedi ki:

– Efendim, siz ihlâs hakkında bazı şeyler anlattınız. Ben de işlerime gösteriş karışmasından korktuğum için yaptığım işleri bıraktım.

Bunun üzerine Ebu Said Harraz k.s. şöyle buyurdu:

– Evlat, gafil olma, dikkat et! İhlâs kaygısı, yapılan işleri engellemez. Akıllı kimse de ihlâs korkusuyla amellerini terk etmez. Çünkü o zaman hem ihlâsı hem de ameli kaybetmiş olur. Ben sana yaptığın işleri terk et demedim, işlerinde ihlâslı ol, dedim. Fakat görüyorum ki ihlâsı ararken salih amellerden geri kaldın, bu durumun bize zararı dokundu. Sen yapmakta olduğun hizmetlere devam et ama işlerinde de Allah için ihlâslı ol.

 

Kaynak: Hâl Dili, Semerkand Dergisi, Ocak 2011, (Ebû Tâlib Mekkî, Kûtu’l-Kulûb, 2/315)

YORUMLAR

 1. İhlasla riyayı ayırmak cidden zor iş. O sufilerin bahtı güzelmiş öyle bir alime bende olmuşlar. Bizlerde hamdolsun bahtı açık insanlarızki böyle bir allah dostuna nasip edilmişiz. Ah birde yoldan ayrılmayıp istikamet üzere kalsak.

 2. ALLAH TEALA RAZI OLSUN, EBEDİ CENNET VE ALLAH TEALA RIZASI VARKEN İHLASLI OLAMAMAK GAFLETTENDİR SANIRIM.

 3. Allahu zülcelal muhakkak hizmet ehlini muhafaza eder ama onlar bilmeye anlamaya bilirler

 4. gavs tan dua rabbimizden hidayet isteriz

 5. cehennem ateşi çok sıcak. uyumadan önce hatırla ve söndür

 6. Peygamberimizin a.s şefaatı müslumanların sofilerin üzerine olsun kevser suyumuz olsun gavs iyilik olsun tövbe nasip olsun cennet mekan olsun bize

 7. Allah bizleri ihlaslı halis kullarından eylesin.
  Amin

 8. “Siz niyetinizi ALLAH için güzel yapın!! Her işiniz güzel olur!! Kulun güzel niyetini ALLAH bilsin yeter” Gavs-ı Sani (ks)

 9. ALLAH c.c onlardan ve hepsinden razı olsun inş. bu yolda gerçek kurban olabilmek ne zormuş nefsini ümmedi Muhammed icin feda etmek RABBİM inş. Bizleri doslarından ve yolundan ayırmasın. Unutmayalım HİZMET NİMETTİR…

 10. Allah büyüklerimizi başımızdan eksik etmesin, bizleri de bu kapıdan ayırmasın. Amin

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir