Müsamaha ve Cömertlik

Müsamaha ve Cömertlik

Bir gece Şeyh Seyyid Tâhâ Hakkârî’nin (k.s) kilerine bir hırsız girmiş ve un çuvalını sırtlayıp kaçmak istemişti. Fakat kaldırmaya güç yetiremeyince çuvalın ağzını açtı ve içinden bir miktar un boşalttı. Tekrar kaldırmak için hamle ettiyse de başaramadı. Yine boşaltıp kaldırmaya çalıştığı sırada Seyyid Tâhâ hazretleri (k.s) kilere girdi. Çuvalın arkasından tutup,

– Evladım, yardım edeyim. Herhalde kaldıramıyorsun, dedi.

Şeyhin önce ayak sesini, ardından da söylediklerini işiten hırsız iyice korkmuştu. Durumu farkeden Şeyh Seyyid Tâhâ konuşmasını şöyle sürdürdü:

– Hadi ben yardımcı olayım da çuvalı sırtına yükleyelim; ama dikkat et, bizim adamlarımız görmesin. Belki seni üzerler. Bir daha da ihtiyacın olduğunda kilere değil, bize gel. Biz senin ihtiyacını görelim.

Hırsız bu müsamaha ve cömertlik karşısında çok etkilendi, iyice mahcup oldu. Şeyhten af dileyerek kendisine hizmet eden kimseler arasına katıldı.

Kaynak : Hal Dili,  Semerkand Yayınları

YORUMLAR

  1. Dua etsin mubareğin kilerine girmiş, bu zamanda birisinin kilerine girse vay haline..

  2. GÜNÜMÜZDE BU ŞEYH HZ. GİBİ ZATLAR MUHAKKAK VARDIR OLMALIDIR. FAKAT KULLAR ARASINDA BU ANLAYIŞA SAHİP OLMAK BÜYÜK ERDEM OLSA GEREK KENDİMİ TARTTIM. UZAYA ERİŞMEK TABİRİ VARDIRYA. YA RABBİM BİZ NERELERDEYİZ. HERHALDE BÖYLE SEBEBLERDENDİR Kİ EHL-İ SÜNNET ALİMLERİNİN BÖYLE MÜRŞİTLERİN YOLUNDAN GİTMEK CENNETİN KAPISINI BİZLERE NASİP EDER.İNŞALLAH.

  3. Tevbe kapısı herzaman açıktır yeterki zamanın sultanını bulsun

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir