Peygamberimiz’e (s.a.v) ve Ümmetine Kadir Gecesinin İhsan Edilmesi

Peygamberimiz’e (s.a.v) ve Ümmetine Kadir Gecesinin İhsan Edilmesi

İsrailoğulları içinde yaşamış olun bu kişinin isminin Şem’ûn olduğu söylenir. Allah yolunda atının palanı kurumadan bin ay düşmanlarla savaşmış, Allah Teala’nın kendisine lütfettiği kuvvet ve cesaret ile kafirleri dize getirmişti.

Düşmanları artık onunla başa çıkamayacaklarını anlamışlardı. Bu yüzden hanımına bir adam gönderdiler. Eğer kocasını bağlayıp bir eve hapseder ve kendisinden kurtulmalarını sağlarsa, kadına bir tas dolusu altın vereceklerini söylediler.

Kadın, kocası uyuyorken onu iplerle iyice bağladı. Uyanınca karısına bunu neden yaptığını sordu. Kadın ‹‹Senin kuvvetini denemek için!›› diye cevap verdi. Kadın durumu düşmanlara haber verince, kocasını bağlaması için kendisine zincir gönderdiler. Fakat adam uyanınca daha önce ipi kopardığı gibi zinciri de kopardı.

Bunun üzerine İblis geldi ve kafirlere şöyle fikir verdi: ‹‹Kadını kocasına gönderin ve hangi şeyi koparıp çözemeyeceğini sormasını söyleyin!›› Onlar da denileni yaptılar. Kadının, neyi koparmaya güç yetiremeyeceği sorusuna kocası ‹‹Saç örgüleri!›› diye cevap verdi. Adamın arkasında yerlere kadar uzanan sekiz saç örgüsü vardı. Uykuya dalınca karısı saç örgülerinin dördü ile ellerini, diğer dördü ile de ayaklarını bağladı.

Durumu kafirlere bildirdi. Geldiler ve onu öldürecekleri eve götürdüler. Evin yüksekliği dört yüz arşın boyunda idi. Onca büyüklüğüne rağmen tek bir direği vardı. Önce iki kulağını ve dudaklarını kestiler. Hepsi de önünde toplanmışlardı.

Bu sırada bağlanmış olan adam, Allah Teala’ya yalvararak kendisini bağlarından kurtaracak bir güç vermesini, direği yerinden oynatmak suretiyle evin kafirlerin başına yıkılmasını ve hepsinin helak olmasını niyaz etti. Allah Teala kendisine bağlarını koparacak gücü verdi; bağlarından kurtuldu, evi ayakta tutan direği yerinden oynattı. Ev orada bulunanların üzerine çöktü ve Cenab-ı Hak onların hepsini helak etti. Böylece kafirlerden kurtulmuş oldu.

Sahâbe-i kirâm bu adamın hikayesini dinleyince dediler ki:

– Ey Allah’ın Rasûlü! Bizler de onun kazandığı sevabı elde edebilir miyiz?

Rasûl-i Ekrem s.a.v. bunun için Rabb’ine niyazda bulundu. Bunun üzerine Cenab-ı Hak kendisine yukarıda belirtildiği gibi Kadir gecesini ihsan etti.
Allah Dostlarının Hayatlarından Menkıbeler ve Kıssalar, Semerkand Yayınları.

YORUMLAR

  1. Meaşallah; barekallah

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir