Ramazan ve Bu Ayada Oruç Tutmanın Fazileti

Ramazan ve Bu Ayada Oruç Tutmanın Fazileti

Selmân-ı Fârisî (r.a) Resûlullah’ın (s.a.v) şöyle buyurduğunu rivayet eder:

“Resûlullah (s.a.v) şaban ayının son günü bize bir hutbe okudu ve buyurdu ki:

– Ey insanlar! Büyük bir ayın gölgesi üzerinize düşmüş bulunuyor. Bu ay içinde bulunan Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Allah Teâlâ, bu ayda oruç tutmayı farz; geceleri ibadet etmeyi de nâfile kılmıştır. Kim bu ayda hayırlı bir haslet (amel) ile Allah Teâlâ’ya yaklaşırsa, diğer aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap kazanır. Yine bu ayda bir farzı yerine getiren diğer aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır.

– Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Bu ay yardımlaşma ayıdır. Bu ayda müminin rızkı artar. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse, bir köle azat etmiş gibi (çok) sevap kazanır ve günahları mağfiret edilir.

Bu sözler üzerine biz dedik ki:

– Ey Allah’ın Resûlü! Hiçbirimizin bir oruçluyu iftar ettirecek durumu yok!

Resûlullah (s.a.v) sözlerine şöyle devam etti:

Oruçluya bir içim süt, bir yudum su ve birkaç hurma vererek iftar ettiren kimseye de Allah Teâlâ bu sevabı verir. Kim bir oruçlunun karnını doyurursa, Allah Teâlâ onun günahlarını affeder. Yine ona benim kevser havuzumdan su içirir ve ondan sonra hiç susuzluk çekmez. Oruç tutan kişinin sevabından bir şey eksilmeden, kendisinin kazandığı sevap kadar da iftar ettiren kişiye sevap verilir.

– Bu ay öyle bir aydır ki evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden azat olmaktır. Bu ayda kölesinin (hizmetçisinin, işçisinin) işini hafifleten kişiyi Allah Teâlâ ateşten azat eder.

Bu ayda şu dört haslete sıkıca sarılın; iki haslet ile Rabb’inizin rızasını kazanır, diğer ikisine de her zaman ihtiyaç duyarsınız. Rabb’inizin rızasını kazandıracak iki haslet şudur: Allah’tan başka ilâh bulunmadığına şehadet getirmek ve Allah’tan günahların bağışlanmasını dilemek. Her zaman ihtiyaç duyduğunuz iki haslet ise Rabb’inizden cenneti istemek ve cehennemden O’na sı-ğınmaktır.” (Beyhakî, Şuabü’l-İmân, 3/305-306, İbn Huzeyme, Sahîh, nr. 1887)

 Resûlullah (s.a.v) başka bir hadis-i şerifte şöyle buyurur:

“Ramazan ayının ilk gecesi gelince sekiz cennetin bütün kapıları açılır. Bu ay boyunca cennet kapılarından hiçbiri kapanmaz. Cenâb-ı Hak, bir nidacıya şöyle ilan etmesi için emir verir:

‘Ey hayır arayan kişi, gel! Ey kötülükte ileri giden kişi, kötülükleri bırak! Günahlarının bağışlanmasını dileyen yok mu, bağışlansın! Dilekte bulunan yok mu, dileği verilsin! Tövbe eden yok mu, tövbesi kabul edilsin!’

Bu durum fecir doğup sabah oluncaya kadar böyle devam eder. Allah Teâlâ, her gece iftar vakti azabı hak etmiş bir milyon kişiyi cehennemden azat eder.”( İbn Huzeyme, Sahîh, 1883; Beyhakî, Şuabü’l-İmân, nr. 3606, 3695)

 

“İnsan oruç ayı olan Ramazan ayına neşeli olarak girmeli ve ona kavuştuğu için Cenâb-ı Hakk’a şükredip sevinmelidir.”

Hz. Mevlânâ [k.s]

YORUMLAR

  1. ALLAH RAZI OLSUN VERMİŞ OLDUĞUNUZ GÜZEL DERSLER İÇİN

  2. Allah sizden razı olsun dualarınızı eksik etmeyin Allah cümlemizden razı olsun..

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir