Rasûlullah (s.a.v) Aşkı

Rasûlullah (s.a.v) Aşkı

Abdülmecîd Hânî (k.s), el-Hadâikü’l-Verdiyye isimli eserinde sâdât-ı kirâmın büyüklerinden Abdullah Dihlevî hazretlerinin (k.s) Resûlullah’a [sallallahu aleyhi vesellem] olan aşk ve bağlılığını şöyle anlatır:

“Abdullah Dihlevî (k.s) Resûlullah’ın [sallallahu aleyhi vesellem] sünnetine son derece bağlıydı. Devamlı onun hadis-i şeriflerini mütalaa eder, okurdu. Hatta hadis kitabı olan Tirmizî’nin Sünen’i göğsünde olduğu halde vefat etmişti. Kendisine Hz. Peygamber’in [sallallahu aleyhi vesellem] sünnetinden bir şey ulaştığı zaman, onu mutlaka yerine getirirdi. Bir defasında kendisine keçi kellesi getirdiler, Allah Resûlü’ne tâbi olmak için onu pişirtip yedi. Çünkü Allah Resûlü de yemişti.

O, Resûlullah’a [sallallahu aleyhi vesellem] âşıktı. Onun aşkında fâni olmuştu. Mübarek ismini duyduğu zaman titrer, kendinden geçerdi. Bir gün hizmetçisi ona su hazırladı ve kendisine şöyle dedi:

– Sen Resûlullah’ın [sallallahu aleyhi vesellem] gözdesisin.

Bu sözü duyduğu an irkildi ve kalkıp hizmetçiyi öptü, sonra da ona şöyle dedi:

– Ben kimim ki Resûlullah’ın [sallallahu aleyhi vesellem] gözdesi olayım.

Sonra da hizmetçiye pek çok ikramda bulundu.”

Kaynak: (Sûfîlerden Sözler ve Menkıbeler Hal Dili, Semerkand Yayınları)

YORUMLAR

  1. Selamün aleyküm. Siteyi yenilemeden önceki bilgiler şu an yok. o konular da eklenicek mi? bilgilendirirseniz sevinirim. Allah razı olsun

    • Ve aleykum selam inşaallah herhafta yeni bilgiler eklenecek ve başlıkların altı doldurulacak. amin ecmain, hepimizden razı olsun.

  2. Maşallah barekellah Rabbim bizlere de nasip etsin inşallah.

  3. İlami bilgileri arı duru bizlere aktardğınız için teşekkür eder saygılarımı sunar , başarılar dilerim.

  4. sünnet deryasından bir kasede hepimize nasip olur inşallah

  5. Allah’in selami üzerinize olsun,insAllah bizde o mübarek zat gibi Peygamberimizi hakkiyla sevmeyi Rabbim nasip etsin.

  6. Allah razı olsun

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir