Tevazuda ölçü

Tevazuda ölçü

Tevazu, bir takım başka güzel hasletleri de beraberinde getirir. Bunlardan biri olan “vakar”, ağırbaşlı, yumuşak, fakat muhatabında hürmet hissi uyandıran ölçülü hareket ve davranış biçimidir. Tevazuyla birlikte kalpten tabii olarak dışa akseder.

Zillet (düşüklük) ise bunun tam aksi olup, hafif, sıradan ve bayağı davranışlarla ortaya çıkar.

Makbul olan davranış biçimi, kibre varmayan, zillet derecesine de düşmeyen, vakarını koruyan tevazudur. Allah katında sevimli olan da ifrat ve tefrite varmayan orta derecedir.

Mesela yoldan geçerken uğrayan bir satıcıya, alim bir zatın kalkıp yer vermesi doğru değildir. Zira ilmin izzetini de muhafaza etmek gerekir.

Yine mesela, bir hakimin mahkemedeki ciddiyeti vakardır. Makamında vazifesini yaparken tevazu göstermesi zillettir. Ancak, evinde çocuklarına karşı da aynı ciddiyetle muamele ederse, işte bu kibir olur. Zira insan evinde ev halkından biri olarak davranmalıdır. Mürşid -i kâmiller bu hususa çok dikkat ederler. Makamlarında vakarlı durur, fakat yeri geldiğinde gerekli olan kimselere gayet mütevazi davranırlar.

Aşırı kibirli insanlara karşı tevazu göstermek de doğru olmaz. Çünkü bu kendini aşağılama olarak görülür. Bu gibilere karşı Allah namına vakarla hareket etmek daha doğru olur.

Aynı şekilde benlikleri firavunlaşmış, dinsizlik hesabına imana saldıran kişilere karşı tevazu ve mahviyet göstermek de büyük bir cinayettir. Orada temsil edilen yüce hakikatlerin değerini ayağa düşürmeden, dinin izzetini ve ilmin şerefini göstermek icap eder.

Müslümanlara karşı tevazu ise, güler yüz göstermek, soru ve davetlerine karşılık vermek, yumuşak davranmak, ihtiyaçlarını görmek, onları küçümsememek gibi şekillerle olur.

Ahmet SAFA kaleme aldı, SEMERKAND DERGİSİ‘nin 76.sayısında yayınlandı.

YORUMLAR

  1. Güzel bir site oluşmuş emek verenlerin ellerine sağlık.
    Rabıta hakkında bilgi verirseniz sevinirim. saygılarımla

  2. yazılar çok güzel zevkle okudum Rabbim razı olsun

  3. Allahü Teala hepinizden razı olsun Güzel bir site oluşmuş emek verenlerin ellerine sağlık.

  4. Gerçekten bazen kime nasıl davranmak gerektiği konusunda çok şaşırıyoruz. Bu konuda asıl örnek almamız gereken her zamanki gibi güzel peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) Kendileri kafasına işkembe atan düşmanlarına bile asla kötü muamele etmemiş, insan bunları düşününce kendi düşamanlarına nasıl davranacağını daha bir irdeliyor.

  5. ALLAH C.C CUMLEMIZDEN RAZI OLSUN AMIN.

  6. ALLAH RAZI OLSUN.ÇOK AÇIK VE BELİĞ BİR ANLATIMINIZ VAR.

  7. ALLAH (c.c) Razı Olsun

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir