Gel Tövbe Et

Gel Tövbe Et

Bir gün Seyda hazretlerinin (k.s.) meclisinde bir zatla tanıştık. O zat şöyle anlattı: “Ben 55 yaşındayım. İslam adına iki şey biliyorum: Birisi, Allahu Ekber, diğeri Bismillah. Hayatta işlemediğim günah kalmadı. Maddi yönden durumum çok iyi, ama hayattan hiç tad alamıyorum. Hind fakirlerine gitmeyi düşünüyordum. Bu zatı duydum, yanına geldim. Ben de insanlar gibi gülmek, eğlenmek istiyorum. Ruhi sıkıntıdan dolayı perişan haldeyim.”

Daha sonra bu adamı Seyda hazretlerinin (k.s.) huzuruna çıkardılar. Seyda hazretleri ona: “Tevbe et, Allah her şeye kadirdir.” dedi.

O da tevbe etti. Akabinde namaza başladı ve üç ay içerisinde genel manada haramı helali öğrendi.

O zat muhabbetli sofilerin meclisinden ayrılmazdı. Ona: Sen bu muhabbetli sofilerden ne fayda görüyorsun?” diye soruldu. O şöyle cevap verdi: “Onların muhabbetleri, hareketleri, onlarla bulunmam sebebiyle benim kalbime ilahi aşk ve muhabbet geliyor”.

Bu zat Allah’ın rahmeti, evliyanın nazarı, sofilerin muhabbeti olmasa idi ne ile namazına başlayıp istikâmet sağlardı.

Kaynak: Dr. A. Salahaddin Kınacı, Seyda Hazretleri’nin Hayatı

YORUMLAR

 1. tabiki sebep olmuş

  • Yorum

 2. Sofilerden ayrılmayınız.

  • Sürüden ayrılanı kurt kapar.Biz ahirin ahirindeyiz.

 3. selamün aleyküm ben menzile gittim tövbe ettim ama uyguluyamadım. dualarınızı bekliyorum nolur dua edin düzeleyim…

  • Engin kardeşim, bu konuda senin gayretin bizim dualarımızdan daha etkilidir.

  • Esselamu Aleykum ve rahmetullah ve berekatuh.Cenabi Alllah yar ve yardimcimiz olsun hata ve yanlislarimizi affi magfiret eylesin;Allahin rahmeti sifasi uzerine olsun.

   • selamlar bende bir kaç gün önce panik atak geçridigimi ögrendim ve doktor bana ilaç verdi ilk gün ölecek gibi oldum kriz geçirir gibi sonra ben hatay da yaşıyorum önce bir ziyarete gittim orada şeyhin torunu bana dua okudu ben orada tövbe ettim ve namaza başladım günahım çoktu tabiki çogumuzun var ben tövbe ettim ve akşamları işten geldigimde kuran okumaya başladım ben merak ediyorum rabbim beni affedermi inşallah.

    • Rabbimiz samimi olarak yapılan tevbeleri kabul edeceğini Kur’an-ı Kerim’de şöyle haber vermektedir: “Allah, tevbe ve iman edip salih amel işleyenlerin kötülüklerini iyiliğe çevirir. Allah çok affedici ve çok acıyandır.” (Furkan/70)

    • selamun aleykum benim Allah rizasi için duaya ihtiyacim var bnm ve çocuklarima aileme dua etmenizi ustiyorum baba

 4. Her zaman dediğim gibi ALLAH herkesten razı olsun… Bize dua edin inşALLAH

 5. allah inşaallah herkese bu yolda ilerlemeyi nasip etsin bu yoldan ayrılmayı nasip etmesin allah herkese sadatlara hizmet etmeyi nasip etsin amin

 6. meaşallah. Allah dilediğini hidayete erdirir. Evliyai azimei vesile kılmış inş. Allah ın hidayetinden sonra hepimizi kendi doğru yolunda ayırmasın ; dallin yoluna saptırmasın ilelebet. Amin.

 7. Allah hepimizin yardimcisi olsun bu kapidan hic kimseyi ayirmasin okadar zayif bir insanim ki her gittigimde oraya icime güç, Allah sevgisi bir ask doguyor ben bu kapida sevdim peygamberimi bu kapida asik oldum
  duayla

 8. Selamün Aleyküm.

 9. Selamün Aleyküm

  ALLAH cc Cümlemizi İslam Yolundan Ayırmasın inŞ.
  Tövbe Etmeyi Nasip eylesin
  Kötülüklerden uzak Doğruluklar dan Ayırmasın Amin.

 10. bir insan sürekli aynı hataları yapıp,duruyorsa tevbe etse ama tevbeye de yüzü yok…ne olur onun hali?

  • Yine rabbine sığınıp tevbe edecek. Çünkü gidicek başka kapı yok.İnsan 70 kere yere düşse 71. kez kalkacak yine tövbe edecek, inş. Allah saadatlardan ayırmasın cümlemizi…

  • ALLAH(CC)IN GAFFAR İSMİYLE İLGİLİ BİR YORUM DİNLEDİM.GAFFAR İSMİNDEKİ AFFEDİCİLİKTEKİ MANANIN BİR YÖNÜ DE AYNI GÜNAHIN TEKRAR TEKRAR İŞLENİP TÖVBE EDİLMESİNİ KAPSIYOR.YANİ BİR GÜNAH İŞLEDİN TÖVBE ETTİN SONRA TÖVBENİ BOZUP TEKRAR AYNI GÜNAHI İŞLEDİN TEKRAR TÖVBE ETTİN,İŞTE BU DURUMLAR İÇİN AFFEDİCİLİĞİ GAFFAR İSMİ TANIMLIYOR,AYRICA AF ALLAH(CC)IN ELİNDEDİR ONA KİMSE KARIŞAMAZ(BU KURALI DA DÜŞÜNÜRSEK)ALLAH AFFEDİCİDİR,HANGİMİZ SENİN GİBİ DEĞİLİZ Kİ,KAÇIMIZ VERDİĞİ TÖVBEYİ TAM TUTABİLİYOR İNŞALLAH ALLAH HEPİMİZİ AF EYLESİN

  • İmanı kamil oluncaya kadar tövbeye devam.Allahtan ümit kesilmez.Şeytan ancak ümit keser.

 11. şüphesiz Allahu Teala affedicidir..ben tevbe ettim yapmıyacagm inş..rabbimin beni affedeceğine dair ümidim var yapmıcam inş sizde bana dua edin kurbanlar…layık olmaya çalışacagm inş duada unutmayn

 12. allah cc hepinizden razı olsun

 13. INSALAH RABIM BIZI BU YOLLDAN AYRIMASIN

  • amin.Cemi ,cümlemiz.

 14. Selamun aleykum arkadaslar Ben 2 defa tovbe ettim gene tovbe etmek istiyorum insallah allahim affeder insallah bir gercegi Iyi anladim dunyada Hicbirsey allahin rizasini almaktan onemli degil rabbim cumlemizden razi Olsun insallah menzile hic gitmedim allahim nasip eder insallah.allaha emanet olun benim icinde dua ederseniz Cok sevinirim.

  • Rasulullah(ASV):”Küllü beni ademe hattaun ve hayrul hattainettevvabune”(Herkes hata eder.Hata edenlerin en hayırlısı tövbe edenlerdir.diyor.Namaz,tövbe,evlilik ve cenazede acele edilir.Selamlar,dualar.

 15. ben derdimi anlatamadım inşaalah bu dertten kurtulurum

 16. ALLAH cc kıyamete kadar başımızdan eksik etmesin

 17. rabbim bizi tevbe eden kullarından eylesin rabbim bizi dogruyoldan ayırmasın ıbadetımızden ayımasın inşallah rabbim salih kullarından eylesin bizleri amin

 18. kızım ve ben çok ağır hastaydık. ben niyet olarak kızım için sağlık için dua istemek, kendim için de fiziksel hastalıklarım olmasına rağmen dünyalık değil ahiret için yardım isteyeyim diye çıktık gittik menzile geçen sene. bütün hayatımız kurtuldu, hastalıklarımız geçti. maneviyatımız da güçlendi. dünyayı önüme serseler dönmem burdan inşallah artık. ilk başta eşim ve ailem karşı çıktı ama onlar için de dua istedim şimdi onlar da çok hayır gördüler çok sevdiler elhamdülillah maaşallah. Allahım bizi bu bu kapıdan ayırmasın, herkese de nasip etsin.

 19. Rabbim bizi tevbe eden kullarından eylesin Rabbim bizi dogruyoldan ayırmasın ıbadetımızden ayımasın inşallah, rabbim salih kullarından eylesin bizleri amin

 20. Elhamdulillah, buradayız, bu kapıdayız. Biz oyun oyuncağa kanmadan dünyanın, nefsin ve şeytanın desiselerine aldanmadan, istikamet üzere olmaya ve sırat-i mustekıym de durmadan yürümeye devam edelim inşallah. niyet hayr, akıbet hayr. Rabbim yardım eyleye. Amin…

 21. O zat muhabbetli sofilerin meclisinden ayrılmazdı. Ona: Sen bu muhabbetli sofilerden ne fayda görüyorsun?” diye soruldu. O şöyle cevap verdi: “Onların muhabbetleri, hareketleri, onlarla bulunmam sebebiyle benim kalbime ilahi aşk ve muhabbet geliyor”.

  Bu zat Allah’ın rahmeti, evliyanın nazarı, sofilerin muhabbeti olmasa idi ne ile namazına başlayıp istikâmet sağlardı.

 22. Sahur Meclisinde” Açılır Gözler,
  “İrfan Sofrasıyla” Çoğalır Sözler,
  “Meddah” Bizleri Ekrandan İzler,
  Bir Başkadır Benim Semerkand Tv’im…

  “Camideki Hayat” Seyrederiz Biz,
  “Kitapsever Çıkınca Bayram Ederiz,
  “Mekan-ı Aşkına” Dalar Gideriz,
  Bir Başkadır Benim Semerkand Tv’im…

  “Camiden Gönüllere” Başlıyor Yine,
  “Köprüden Önce” Sevilmez Mi Be,
  “Ocakbaşı Sohbetleri” Girer Gönlüme,
  Bir Başkadır Benim Semerkand Tv’im…

  “Hayırlı İşler” Deyip Başlarız Güne,
  “Köy Havası” Gelir Birden Önüme,
  “Semerkand Sohbetlerinin” Güzelliğiyle,
  Bir Başkadır Benim Semerkand

 23. Ehl-i beyt, Nuh’un gemisi gibidir.

  Ona binen kurtulur, ondan geri

  kalan boğulur.”

  [Ahmed b. Hanbel, el-Müsned,3/157;

  Hakim, el-Müstedrek,3/151]

  Hadis-i Şerif

 24. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
  Allah Teâla Hazretleri diyor ki:
  Ey Ademoğlu! Sen bana dua edip, (affımı) ümid ettikçe senin hatalarını bağışlarım, aldırmam.
  Ey Ademoğlu! Senin günahın semanın bulutları kadar bile olsa, sonra bana dönüp istiğfar etsen, çok oluşuna bakmam, seni affederim.
  Ey ademoğlu! Bana arz dolusu hata ile gelsen, sonunda hiç bir şirk koşmaksızın bana kavuşursan, seni arz dolusu mağfiretimle karşılarım. (Trimizî, Dua)

 25. Bir gün, bir bilge, kendi türleriyle uçmayı reddeden iki ayrı cins kuşa rastlar yol kenarında.

  Hayli merak eder bu iki farklı yaratığın nasıl olup da kendi aileleriyle, ait oldukları yerlerde yaşamak istemediklerini, nasıl olup da bir ‘yabancı’ yı kendi kardeşlerine yeğlediklerini.

  Biri karga, biri leylek…

  O kadar farklıdır ki kuşlar. İhtimal veremez birbirlerini sevdiklerine, türdeşleriyle değil de birbirleriyle uçmayı yeğlediklerine.

  Öyle ya, karga dediğin kargalarla uçmalıdır, leylek dediğinse leyleklerle.

  Yaklaşır ve merakla inceler kuşları. Ta ki her ikisinin de topal olduğunu keşfedinceye kadar.

  O zaman anlar ki, birlikte kaçar, birlikte uçar, birlikte yaşarlar beklenenlerin yanında tutunamayanlar.

  O zaman anlar ki, sahip oldukları değil, sahip olmadıklarıdır kimilerini birbirlerine yakın kılan.

  Topal kuşlar birbirlerinin ‘arıza’larını bilir ve sömürmek ya da örtmek yerine kabullenirler öylesine.

  En sahici dostluklar ortak varlıklar üzerine değil, ortak yoksunluklar üzerine kurulanlardır.

 26. Kardeşler!
  Bu yol, insana yaptırdığını severek yaptırıyor, zorlamıyor. Onun için bu yolun birtakım esasları insana kolay geliyor; insanın hoşuna gidiyor. Yeter ki insanın niyeti güzel olsun, Allah Teâlâ’nın sevgisini, rızasını kazanmak olsun. O zaman her iş kolaylaşıyor.
  İnsanın niyeti güzel olunca, Allah’ın kulu olduğunu iyice anlaması kolaylaşıyor. Üzerine düşen vazifenin ne olduğunu aklıyla düşünebiliyor. Çünkü bu yolda başka bir şey istenmiyor; Allah’ın kulu olduğunu idrak ederse, bu idrak, insana çok şey kazandırıyor. Ve ölümden sonra

 27. Senin dediğin gibi bu yoldan gitmek bir başka

 28. İnşallah herkes seningibi düşünür :)

 29. inşallah herkes senin gibirdir

 30. sofilik herkese nasip olur inşallah

 31. amin

 32. Samimi toövbe etmis demekki,o kapida nasibide varmis,,

  Masallah………….

 33. *

 34. bende inşallah bugün tövbe edicem

  • .Allahü Teâlâ buyurdu ki, “Ey kulum, af dilediğin müddetçe, günahlarının çokluğuna bakmadan affederim. Günahların bulutlara kadar yükselse de yine affederim. Yer dolusu günahla gelsen, yer dolusu mağfiretle karşılarım. Yeter ki iman edip Tevbe ile gelsin!” (Tirmizi)

 35. bende birkez günahlarıma tevbe ettim menzilde ama devam edemedim şimdi çok pişmanım çok zor günler geçiriyorum allah rızası için bana dua edin

 36. selamun aleykum arkadaşlar tövbe nasıl ediliyor

  • Şüphesiz kendi kendine de tövbe edebilirsin.Ama öyle biri sana dua etsin ki tövbende sadık ve samimi ol.Mürşid-i kamil elinde yapılan tövbe öyle bir tövbe.

 37. s.a ben borçluyum borçtan kurtulmam için dualarınızı eksik etmeyın allah razı olsun hepinizden

 38. Bağışlaması bol rabbim ne büyüksün. Bizler bu dünyanın 6 günde nasıl var olduğunu nasıl belli bir düzende döndüğünü akıl sır erdiremiyor ve çözemiyoruz ondan daha öte yüce allahın sıfatlarını anlayıp acıklamaktan aciziz yüce mevlamız her şeyi en ince ayrıntısına kadar dünya hayatını biz kullarına ihsan etmiştir, o iblis ne şeytandır ki anamızla babamızı cennetten çıkartıp bizleri dünya zevklerinle cezb edip yolumuzu saptırmaya uğraşır o da onun görevidr ya bizim görevlerimiz ne alemde yerine getirebiliyormuyuz?
  Haftada bir insan en az iki üç defa banyo yapar çokmu kirlendin koktunmu çevrendekiler senden rahatsızmı oluyor yoksa senin için mi rahat değil…
  Kalbimizdeki kirler ne olacak onlar nasıl temizlencek nasıl arınacaksın o pislikten belli bi yaştan zamandan sonra o sırtındaki yük vicdanını sıkar rahat olamazsın yedigin içtiğin rızıktan dünyevi hayattan hiçbir tad zevk alamaz hale gelirsin buda son duraktır ki tövbeye yöneliriz işlenmiş bütün günahlar için tövbe edilir dualar edilir tövbe allahın bizlere hediyesidir tövebiyi geçiktirmeyelim boşuna sırtımızda yük taşımayalım kul hakkına girmeyelim tövbesi yok ,dünyadayken helalleşelim

  Salatu Selam ile doğru yola…

 39. BU KAPI SEVGİ MUHABBET VESİLESİ.ALLAH HAKKI İLE ANLAMAIYI NASİP ETSİN.

 40. dua edin inşallah

 41. kurban bir sevdamız var,onun için ordayız… Ya Rabbi sensin benim maksudum ve senın rızanı kazanmak).

 42. tövbe etmek istiyorum ama olmuyor sizlerden dualarınızı bekliyorum çok istiyorum

 43. Muhammed Raşid Hz.leri( K.S.A)zamanında Köye bir İsveç’li gelmişti.Müslüman olduktan sonra İstanbul’a gelmiş.İstanbul’da bir sofi Onu köye gitmeye teşvik etmiş.İnglizce “How old are you?Kaç yaşındasın dedim.Three years old.Üç yaşındayım dedi.Yani Müslüman olmadan önceki yaşadıklarını yaşamaktan saymıyordu.Adını Rahmetli M.Raşid hazretleri Muhammed koymuş.Nasıl geldiğini sordum. İstanbul’da O’na köye gitmesini tavsiye eden sofi İngilizce
  “You must go to Menzil.”demiş.Yani Mutlaka Menzile gitmelisin demiş.Bana dedi ki,eğer ingilizce “must”yardımcı fiili yerine eş anlamlısı Have to veya had better yardımcı fiili ile “gitmen gerekir” veya “gitsen iyi olur” deseydi köye gelmeyecektim.Evli, bekar medeni halini sordum.Bekar olduğunu söyledi.40 yaşlarındaydı.Niçin evlenmediğini sordum.İnanmak isteyipte kilisenin öğrettiğinin doğruluğuna ve mantığına inanamadığı için ateist olduğunu ve bu yüzden çok büyük bir ızdırap çektiğini,evlenipte çocuklarının da aynı çileyi çekmesini istemediği için evlenmediğini söyledi.Sofiler Türkçe konuştuğu için Türkçe öğrenmeye başlamış ve bir kaç kelime Türkçe konuşabiliyordu.Bana “İsveç’e dönünce bir elbise yaptıracağım.Bu cebine misvak,bu cebine takke,bu cebine tesbih” diyordu.Köyde kaldığı bir kaç gün içinde yüzü pırıl pırıl nur parlıyordu.

 44. selamun aleykum bende bugun gittim çok sevdigim sofi mehmet amcam götürdü onlarla namaz kılmak nasip oldu allahım inşşalh günahlarımı affeder tövbbe ettim ama işledigim günahları bidaha işlersem inşallah allahım beni affeder

 45. işallah

 46. Allah hepinizden razı olsun.Bu Kapı çok büyük bi kapıdır. Allahu Teala Sonumuzu Hayreylesin.

 47. Rabbim dilediğini hidayete erdirendir .

 48. Esselamu Aleykum ve Rahmetullah ve berekatuh.Cenabi Allah in kur an da buyurdugu gibi samimiyetle tovbe edecegiz insallah. Insan hata yapmaya yanlis yapmaya megillidir.Hata ve yanlis yaptigimiz o an Allah, ahireti dusunup af dileyecegiz. Insallah bunlari surekli hatirimiza getirerek Cenabi Allah o hata ve yanlislardan bizleri kurtarip hayatimiza baska seyler ekleyecek .

 49. Ahmet Tarık Bilem / 08 Nisan 2015
  Esselamu Aleykum ve Rahmetullah ve berekatuh.Cenabi Allah in kur an da buyurdugu gibi samimiyetle tovbe edecegiz insallah. Insan hata yapmaya yanlis yapmaya megillidir.Hata ve yanlis yaptigimiz o an Allah, ahireti dusunup af dileyecegiz. Insallah bunlari surekli hatirimiza getirerek Cenabi Allah o hata ve yanlislardan bizleri kurtarip hayatimiza baska seyler ekleyecek .

 50. SELAMÜN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHÜ VE BEREKATÜH RIZKIM İÇİN BİR DUA İSTERİM İNŞAALLAH…

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir